Blog

image
Administrator
10-05-2024

Šta su Ciljevi održivog razvoja (SDGs)

U septembru 2015. godine, Ujedinjene nacije su se sastale kako bi usvojile 17 Ciljeva održivog razvoja, sa vizijom da niko ne bude izostavljen. Ovi ciljevi, koje treba dostići do 2030. godine, imaju za cilj da transformišu budući razvoj svijeta. Svaki cilj ima između 8 i 12 zadataka sa kvantitativnim indikatorima za mjerenje napretka.


Ciljevi održivog razvoja su okvir za zemlje i organizacije i djeluju kao nacrt za postizanje bolje i održivije budućnosti za sve. Međutim, oni nisu pravno obavezujući i ne postoje kazne za zemlje ako ih ne ispune.


17 Ciljeva održivog razvoja (SDGs) su :


1. Svijet bez siromaštva

2. Svijez bez gladi

3. Dobro zdravlje

4. Kvalitetno obrazovanje

5. Rodna ravnopravnost

6. Čista voda i sanitarni uslovi

7. Dostupna i obnovljiva energija

8. Dostojanstven rad i ekonomski rast

9. Industrija, inovacije i infrastruktura

10. Smanjenje nejednakosti

11. Održivi gradovi i zajednice

12. Odgovorna potrošnja i proizvodnja

13. Akcija za klimu

14. Život pod vodom

15. Život na zemlji

16. Mir, pravda i snažne institucije

17. Partnerstvom do ciljeva


Spona između Ciljeva održivog razvoja (SDGs) i zaštite životne sredine


Dok se ciljevi uglavnom fokusiraju na ekonomske ciljeve i ciljeve jednakosti, postoji nekoliko ciljeva koji se posebno odnose na životnu sredinu i upravljanje otpadom. Od 169 podciljeva, 17 odsto se direktno odnosi na pitanja životne sredine.


U nastavku ćemo napraviti pregled ciljeva koji sa sobom povlače i ekološke ciljeve:


• Cilj 3 – Dobro zdravlje

Značajno smanjiti broj smrtnih slučajeva i bolesti od opasnih hemikalija i zagađenja i kontaminacije vazduha, vode i zemljišta. 

• Cilj 4 – Kvalitetno obrazovanje

Osigurati da svi učenici steknu znanja i vještine potrebne za promovisanje održivog razvoja, uključujući obrazovanje za održivi razvoj i stilove života. 

• Cilj 6 – Čista voda i sanitarni uslovi

Poboljšati kvalitet vode smanjenjem zagađenja, eliminisanjem neprlikadnog rasipanja voda i smanjenjem oslobađanja opasnih hemikalija, prepolovljavanjem udjela neprečišćenih otpadnih voda i značajno povećanje recikliranja i bezbjedne ponovne upotrebe na globalnom nivou. 

• Cilj 7 – Dostupna i obnovljiva energija

Povećati udio obnovljive energije i olakšati pristup istraživanju čiste energije, fokusirajući se na obnovljivu energiju, efikasnost i čistiju tehnologiju fosilnih goriva. 

• Cilj 8 – Dostojanstven rad i ekonomski rast

Poboljšati globalnu efikasnost resursa i imati za cilj da se odvoji ekonomski rast od štete po životnu sredinu, pri čemu razvijene zemlje preuzimaju vodeću ulogu.  

• Cilj 9 – Industrija, inovacije i infrastruktura

Unaprijediti infrastrukturu i preurediti industrije kako bi bile održive, uz povećanu efikasnost korišćenja resursa i stepena usvajanja čiste i ekološki prihvatljive tehnologije. 

• Cilj 11 – Održivi gradovi i zajednice

Smanjiti negativan uticaj gradova na životnu sredinu i stanovništvo, obraćajući pažnju na kvalitet vazduha i upravljanje otpadom iz domaćinstava, uključujući poboljšanje sistema reciklaže i ponovne upotrebe. 

• Cilj 12 – Odgovorna potrošnja i proizvodnja

Osigurati dobro korišćenje resursa, poboljšati energetsku efikasnost, održivu infrastrukturu i pristup osnovnim uslugama, zelenim poslovima i osigurati bolji kvalitet života za sve. 

• Cilj 13 – Akcija za klimu

Poboljšati obrazovanje i podići svijest o pitanjima vezanim za klimatske promjene i osigurati da mjere klimatskih promjena budu integrisane unutar nacionalnih politika. 

• Cilj 14 – Život pod vodom

Smanjiti zagađivače u okeanu, posebno one koji nastaju usljed aktivnosti na kopnu i održivo zaštiti i upravljati okeanskim ekosistemima. 


Ciljevi održivog razvoja teže ka svijetu mira i prosperiteta, iskorjenjujući glavne probleme kao što su siromaštvo i glad, istovremeno štiteći planetu. Životna sredina podržava svaki od Ciljeva održivog razvoja – oni nastoje da poboljšaju uslove života za sve, bez povećanja korišćenja prirodnih resursa. Usred klimatske krize, ovi problemi nikada nisu bila važniji. Svaki od ciljeva je međusobno povezan, što znači da ključ za postizanje jednog često leži u drugom. Ciljevi se mogu postići samo ako su implementirani u svim oblastima upravljanja. Ciljevi održivog razvoja rade na zaštiti otpornosti planete za naše buduće generacije.


Preuzmite aplikaciju odmah!